Właściwości korka

Dekoracja wnętrz korkiem naturalnym jest doskonałym sposobem wykańczania wnętrz. Korek jest produktem naturalnym, powstałym na bazie kory dębu korkowego. Dąb korkowy występuje w basenie Morza Śródziemnego zarówno w Europie /Portugalia, Hiszpania/ jak i północnej Afryce /Maroko/. Aby przekonać się do korka naturalnego poznajmy jego właściwości:

korek zebra
  • słaba przewodność cieplna - korek jest idealnym izolatorem termicznym. Jego współczynnik przewodności cieplnej wynosi 0,045W/mK. Dzięki swojej słabej przewodności cieplnej korek jest zawsze ciepły w dotyku.
  • zdolność pochłaniania drgań - dzięki komórkowej strukturze korek naturalny nie przenosi drgań, lecz je amortyzuje. Materiały korkowe idealnie pochłaniają fale dźwiękowe i wibracje.
  • nie przyciąga kurzu - na powierzchni korka naturalnego nie gromadzą się ładunki elektryczne, czyli korek się nie elektryzuje. Dlatego nie przyciąga kurzu. Użycie korka ściennego i podłogowego wyklucza alergię.
  • nie przepuszczalny dla gazów i cieczy - korek naturalny nie pochłania wilgoci. Nie powstaje na nim pleśń, grzyb i nie gnije. W wielu krajach korek używa się do ochrony przed grzybem domowym. Odgrzybione ściany przesłania się korkiem, gdyż stanowi on nie do pokonania przeszkodę.
  • elastyczność i ściśliwość - korek jest elastyczny. Daje się łatwo obrabiać. Ściany wyłożone korkiem ściennym amortyzują wszelkie uderzenia, zaś podłogi korkowe idealnie odciążają kręgosłup. Korkiem można wyłożyć powierzchnie np. walca/ kolumny/ lub futryny łukowe.
  • trwałość korka naturalnego - korek się nie starzeje i mimo upływu lat nie traci swych właściwości, nawet jeśli nie jest specjalnie impregnowany. Korek ma wszechstronne zastosowanie przy produkcji win oraz w motoryzacji.

Korek ścienny

Boazerie korkowe z korka ściennego to idealny materiał do dekorowania ścian. Posiadają wszystkie zalety korka naturalnego. Najczęściej mają grubość 3mm oraz wymiary 60x30 cm. Każda płytka korka ściennego jest podobnie wykonana. Dolną warstwą każdej płytki jest rdzeń będący aglomeratem korkowym. Jest to substancja na bazie zmielonego i utwardzonego korka o gęstości 250kg/m3 .Wierzchnią warstwę stanowi korek dekoracyjny tzw. aplikacja korka ściennego. Dzięki tej aplikacji otrzymuje się różne wzory korków ściennych. Następnie na każdą płytkę nakłada się warstewkę wosku. Zatem płytka jest odporna na zabrudzenia i całkowicie odporna na wilgoć i zabrudzenia.

korek brick

Korek podłogowy

Podłogi korkowe to połączenie niepowtarzalnego wzornictwa z trwałością. Niejednokrotnie podłogi korkowe sprawdzają się lepiej niż najtwardsze podłogi drewniane. Dzięki swojej budowie parkiety korkowe są elastyczne i odporne na duży nacisk. Komórki korka wypełnione są powietrzem i po ustaniu nacisku rozprężają się do pierwotnej postaci - dzięki czemu na powierzchni nie powstają wgłębienia i załamania. Podłogi korkowe to doskonały izolator akustyczny. Znakomicie wyciszają i stanowią barierę przed hałasem, który dobiega z innych kondygnacji. Są również wyjątkowo ciepłe, stąpa się po nich z przyjemnością nawet w chłodne dni. a podłogach korkowych nie zbiera się kurz.

korek timide

Korek akustyczny

Wszyscy coraz częściej mamy problemy z otaczającym nas hałasem. Aby zmniejszyć jego uciążliwość powstał specjalny rodzaj korka, w postaci płyt dźwiękochłonnych IZOFON. Płyty dźwiękochłonne IZOFON są wykonane ze specjalnego rodzaju porowatego aglomeratu korkowego o granulacji "ziaren" od 2 do 3 mm oraz gęstości około 140 kg/m3. który pomoże odizolować pomieszczenie od różnego rodzaju źródeł uciążliwych dźwięków takich jak: głośni sąsiedzi, szum przepływającej w rurach wody czy odgłosy, wywołane wzrastającym z roku na rok ruchem ulicznym. Płyty IZOFON mają wymiary 50 x 50 cm i grubośc 10 mm. Pakowane są po 4 sztuki czyli 2 m2.

płyta izofon